IP Koruma Sınıfı Nedir?

0
80

IP, Ingress Protection koruma sınıfı bir nesnenin katı, sıvı gibi dış etkenlere karşı dayanıklılığını gösteren bir koddur. IP Koruma Sınıfı, 2 sayıdan oluşur. İlk sayı nesnenin katı cisimlere karşı koruma seviyesini gösterirken, ikinci sayı sıvı cisimlere karşı koruma seviyesini gösterir. IP kodları,  CENELEC (European Committee for Electromechanical Standardization) tarafından yayınlanan IEC-60529 nolu standartına göre belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilir: IK Koruma Kodu Nedir?

Ürünlerin IP Koruma sınıflarına göre test edilmesi önemlidir.

İlk Sayı ve Anlamları Katı Cisimlere Karşı Koruma 

0: Korumasız

1:Çapı 50 mm ve üzerindeki katı cisimlere karşı korumalıdır. Çapı 50 mm ve üzerindeki cisimler cihazın içerisine giremez.

2:Çapı 12,5 mm ve üzerindeki katı cisimlere karşı korumalıdır. Çapı 12,5 mm ve üzerindeki cisimler cihazın içerisine giremez.

3:Çapı 2,5 mm ve üzerindeki katı cisimlere karşı korumalıdır. Çapı 2,5 mm ve üzerindeki cisimler cihazın içerisine giremez.

4:Çapı 1 mm ve üzerindeki katı cisimlere karşı korumalıdır. Çapı 1 mm ve üzerindeki cisimler cihazın içerisine giremez.

5:Toz girişine karşı korumalıdır. Toz girişi tamamen engellenememiştir. Fakat ürüne zarar vermesi söz konusu değildir.

6:Toz geçirmez. Ürüne toz girişi tamamen engellenmiştir.

İkinci Sayı ve Anlamları Sıvı Temasına Karşı Koruma

0: Cihazın sıvılara karşı herhangi bir muhafazası yoktur. Ürün sıvılara karşı korumasızdır.

1: Cihazın muhafazası düşey sıvı damlalarına karşı korumalıdır. Düşey su damlaları cihazın çalışmasına herhangi bir zarar vermez.

2: Cihazın muhafazası 15º ye kadar eğiklikte düşen sıvı damlalarına karşı korumaktadır. Cihaza  0º-15º aralığındaki açılarla düşen sıvı damlaları cihaza herhangi bir zarar vermez.

3: Cihazın muhafazası sıvı püskürtmelerine karşı cihazı korumaktadır. Cihaza 0º-60º’ lik açıyla püskürtülen sıvılar cihazın çalışmasını etkilemez.

4: Cihazın muhafazası sıvı sıçramasına karşı cihazı korumaktadır. Cihazın herhangi bir bölgesine herhangi bir yönden sıçrayan sıvı cihazın çalışmasını etkilemez.

5: Cihazın muhafazası fışkırtılan sıvılara karşı cihazı korumaktadır. Cihaza herhangi bir yönden fışkırtılan sıvı cihazın çalışmasını etkilemez.

6: Cihazın muhafazası yüksek şiddetle fışkırtılan sıvalara karşı cihazı korumaktadır. Cihaza herhangi bir yönden yüksek şiddette fışkırtılan su cihazın çalışmasını etkilemez.

7: Cihazın muhafazası geçici olarak sıvıya batırılmasına durumunda cihazı korumaktadır. Cihaz kataloğunda yer alan basınç ve süre değerlerinde sıvıya batırıldığı takdirde çalışmaya devam edecektir.

8: Cihazın muhafazası kalıcı olarak sıvı altında kalması durumuna uygun şekilde cihazı koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Cihaz kataloğunda yer alan değerlerde sıvı içinde çalışmaya uygun şekilde tasarlanmıştır.

Buradan anlaşılacağı üzere, daha yüksek sayı her zaman daha üstün koruma anlamına gelmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here